جامعه و حکومتبرنامه ریزی نیمی از زندگی است. 296 - امام صادق (ع)

عدل شیرین تر از عسل و نرم تر از کف و خوشبوتر از مشک است . 295 - امام صادق (ع)

عدالت برترین سیاست است. 226 - امام علی (ع)

عدالت ، حفاظ دولتهاست. 114 - امام على (ع)

هیچ چیز مانند عدالت، شهرها را آباد نكرده‏ است . 123 - امام علی (ع)

هیچ گروه از گروه ها و هیچ ملتى از ملتها را نمى یابیم كه بدون سرپرست  زندگى كرده و باقى مانده باشند. براى اینكه گریزى از آن در امر دین و دنیا نیست. 113 - امام رضا (ع)

برای دولتمردان و حاکمان مملکتی، کوتاهی در سه کار جایز نیست :
1- نگهداری و حفاظت از مرزهای کشور در مقابل تهدیدات دشمن
2- برگزیدن مومنان صالح برای تصدی پستهای حکومتی
3- رسیدگی به ظلمی که به مردم ستمدیده و فاقد قدرت، از جانب ظالمان پر نفوذ و قدرت وارد شده است . 255 - امام صادق (ع)

هركه حكومتش ستمگر باشد ، دولتش‏ زوال می پذیرد . 108 - امام علی (ع)

خداوند عزوجل بر پیشوایان عادل واجب كرده كه سطح زندگى خود را با مردم ناتوان برابر كنند تا فقیر را فقرش برآشفته نكند . 129- امام علی (ع)

مبادا بپنداری حكومتی كه به تو سپرده شده است یك شكار است كه به چنگت افتاده ، خیر ، امانتی بر گردنت گذاشته شده است و مافوق تو از تو رعایت و نگهبانی و حفظ حقوق مردم را می خواهد . تو را نرسد كه به استبداد و دلخواه در میان مردم رفتار كنی . 131- امام علی (ع)

چهار چیز باعث شکست دولت ها می شود:
ضایع کردن اصول
و سرگرم شدن به فروع
و به کار گماردن آدم های پست
و کنار گذاردن انسان های فاضل . 145 - امام علی (ع)

هركس‏ از میان گروهى‏ مردى را به كار گمارد در حالى كه در بین آنها خداپسندتر از او وجود دارد، به خدا و رسول او  و مؤمنان خیانت كرده ‏است . 109 - حضرت رسول (ص)

سه چیز است كه همه مردم به آنها نیاز دارند . امنیّت ، عدالت و آسایش . 48 - امام صادق (ع)

هیچ امتی رستگار نمی شود ، مگر این كه در آن جامعه ضعیف بتواند بدون لكنت و ترس حق، خود را از قوی (ظالم) بگیرد . 73 - امام علی(ع)

هیچ نعمتى گواراتر از امنیّت نیست . 154 - امام علی (ع)

هلاک پیشینیان شما از آنجا بود که دزد معتبر را رها نموده و دزد ضعیف را مجازات می کردند . 198 - حضرت رسول (ص)

نوک قلم ها را تیز کنید ، سطرها را نزدیک هم قرار دهید ، مطالب اضافی را حذف کنید و از زیاده روی در نوشتن بپرهیزید ، زیرا اموال مسلمانان تحمل ضرر و زیان را ندارد . 43 - امام علی (ع)

تا زمانى كه مردم امر به معروف و نهى از منكر نمایند و در كارهاى نیك و تقوا به یارى یكدیگر بشتابند ، در خیر و سعادت خواهند بود ، اما اگر چنین نكنند ، بركت ها از آنان گرفته شود و گروهى بر گروه دیگر سلطه پیدا كنند نه در زمین یاورى دارند و نه در آسمان .  115 - حضرت رسول (ص)

هرکس تو را به چیزی که توانش را نداری مُکَلَّف سازد، حُکمِ نافرمانی تو از خودش را صادر کرده است. 227 - امام علی (ع)

مردم از نظر حقوق با هم برابرند . 121- امام علی (ع)

هدایایى كه به كارگزاران داده مى شود ، همگى حرام است . 111 - حضرت رسول (ص)

پایدارى زندگى به برنامه‏ ریزی درست و وسیله رسیدن به آن مدیریت صحیح است.9 - امام علی(ع)

بر امّت خویش ، نه از فقر ، که از برنامه ریزى نادرست بیم دارم . 118 - حضرت رسول (ص)

 بهبود زندگى ، در گرو تدبیر است . 237 - امام علی (ع)

سوء تدبیر (مدیریت غلط ) ، كلید فقر است. 195- امام علی(ع)

هنگامىکه خداوند بخواهد ملتى را نابود کند،رباخوارى در میان آنان رواج می‏یابد.99 - امام صادق (ع)

احكام را یاد بگیرید، سپس تجارت كنید . به خدا قسم كه ربا در میان این امت مخفی تر از حركت مورچه بر روى تخته سنگ است. 238 - امام علی (ع)


مردم ، به دولتمردان خود شبیه ترند تا به پدرانشان . 127- امام علی (ع)

آدمى فرزندِ زمان خویش است . 236 - امام علی (ع)

http://s9.picofile.com/file/8365410034/behtarin.jpg


هر طور باشید همانگونه بر شما حکومت می شود . 107 - حضرت رسول (ص)

مردم آنگاه كه ظالم را ببینند و او را باز ندارند، انتظار مى‏رود كه خداوند همه را به عذاب خود گرفتار سازد . 125- حضرت رسول (ص)

 کسى که اوضاع و احوال زمان خود را بشناسد ، مورد هجوم حوادث ناگوار قرار نمی گیرد . 6 - امام صادق(ع)                      

هیچ قومى مشورت نكرد مگر این كه به ‏ترقى و تكامل راه یافت . 87 - امام حسن مجتبی (ع)

وحدت مایه رحمت ، و تفرقه موجب عذاب است .  126- حضرت رسول (ص)

اختلاف نکنید، آنان که قبل از شما بودند اختلاف کردند و هلاک شدند. 228 - حضرت رسول (ص)

کسی که بدون شایستگی (مقامش) بالا رود ، بدون جرم پایین کشیده شود . 152 - امام علی (ع)

هیچ‌امری‌ را نپذیر ، مگر آنكه‌ خودت‌ را شایسته آن بدانی . 218 - امام حسین (ع)

آن روز که به شهر شما آمدم، با این لباس پشمی و مرکب سواری و کوله بارم آمدم.اگر روزی که خواستم از شهر شما بروم، بیشتر از آنچه با خود داشتم بردم از خیانت کارانم. 146- امام علی (ع)

حضرت علی (ع)، هنگامی كه به سوی كوفه می آمدند ، وارد شهر انبار شدند كه‏ مردمش ایرانی بودند. كدخدایان و كشاورزان خرسند بودند كه خلیفه محبوبشان از شهر آنها عبور می‏ كند ، به استقبالشان شتافتند .
هنگامی كه مركب امام علی(ع) به راه افتاد، آن ها در جلو مركب شروع كردند به دویدن .حضرت علی(ع) آن ها را طلبیدند و پرسیدتد :
چرا می‏ دوید ، این چه كاری است كه انجام می دهید!؟
پاسخ دادند:
این یك نوع احترامی است كه ما نسبت به امرا خود انجام میدهیم . این سنت و یك نوع ادبی است كه در میان ما معمول‏ بوده است .
 حضرت فرمودند:این كار، شما را در دنیا به رنج می‏ اندازد و در آخرت به شقاوت‏ می‏ كشاند . همیشه از این گونه كارها كه شما را پست و خوار می‏ كند، خودداری‏ كنید . بعلاوه این كارها چه فایده‏ ای به حال آن افراد دارد ؟ 239 - امام علی (ع)
فرازهایی از عهدنامه ای كه حضرت علی (ع) براى مالك اشتر نخعى رحمه الله نوشتند ، (هنگامى كه او را درسال 39 هجرى حاكم مصر و توابع آن نمودند) :

1- با همه دوست و مهربان باش . مبادا هرگز چون حیوان شكاری باشی كه خوردن آنان را غنیمت دانی ، زیرا مردم دو دسته ‏اند ، دسته ‏ای برادر دینی تو و دسته دیگر همانند تو در آفرینش می‏باشند .

2- بر بخشش دیگران پشیمان مباش و از كیفر كردن شادی مكن .  از خشمی كه میتوانی از آن رها گردی شتاب نداشته باش . به مردم نگو به من فرمان داده اند و من نیز فرمان می‏دهم پس باید اطاعت شود ، كه اینگونه خود بزرگ بینی دل را فاسد و دین را پژمرده و موجب زوال نعمت‏هاست. اگر با مقام و قدرتی كه داری دچار تكبّر یا خود بزرگ بینی شدی ، به بزرگی حكومت پروردگار كه برتر از تو است بنگر كه تو را از آن سركشی نجات می‏دهد و تند روی تو را فرو می‏ نشاند و عقل و اندیشه ‏ات را به جایگاه اصلی باز می‏گرداند .

3- دوست داشتنی ‏ترین چیزها در نزد تو در حق میانه ‏ترین و در عدل فراگیرترین و در جلب خشنودی مردم گسترده ‏ترین باشد ، كه همانا خشم عمومی مردم ، خشنودی خواص را از بین می‏برد ، امّا خشم خواص را خشنودی همگان بی ‏أثر می‏كند . خواصّ جامعه ، همواره بار سنگینی را بر حكومت تحمیل می‏كنند ، زیرا در روزگار سختی یاری شان كمتر و در اجرای عدالت از همه ناراضی ‏تر و در خواسته ‏هایشان پافشارتر و در عطا و بخشش‏ها كم سپاس‏تر و به هنگام منع خواسته‏ ها دیر عذر پذیرتر و در برابر مشكلات كم استقامت‏ تر می‏باشند. در صورتی كه ستون‏های استوار دین و اجتماعات پرشور مسلمین و نیروهای ذخیره دفاعی عموم مردم می‏باشند ، پس به آنها گرایش داشته و اشتیاق تو با آنان باشد .

4- هرگز نیكو كار و بدكار در نظرت یكسان نباشند ، زیرا نیكوكاران در نیكوكاری بی‏ رغبت و بدكاران در بد كاری تشویق می‏گردند ، پس هر كدام از آنان را بر أساس كردارشان پاداش ده . بدان ای مالك هیچ وسیله ‏ای برای جلب اعتماد والی به رعیّت بهتر از نیكوكاری به مردم و تخفیف مالیات و عدم اجبار مردم به كاری كه دوست ندارند ، نمی‏باشد ، پس در این راه آنقدر بكوش تا به وفاداری رعیّت ، خوشبین شوی ، كه این خوشبینی رنج طولانی مشكلات را از تو بر می‏دارد ، پس به آنان كه بیشتر احسان كردی بیشتر خوشبین باش ، و به آنان كه بد رفتاری كردی بد گمان‏تر باش . آداب پسندیده ‏ای را كه بزرگان این امّت به آن عمل كردند و ملّت اسلام با آن پیوند خورده ، و رعیّت با آن اصلاح شدند بر هم مزن ، و آدابی كه به سنّت‏های خوب گذشته زیان وارد می‏كند ، پدید نیاور ، كه پاداش برای آورنده سنّت ، و كیفر آن برای تو باشد كه آنها را در هم شكستی. با دانشمندان ، فراوان گفتگو كن ، و با حكیمان فراوان بحث كن ، كه مایه آبادانی و اصلاح شهرها ، و برقراری نظم و قانونی است كه در گذشته نیز وجود داشت .

5- از میان مردم ، برترین فرد نزد خود را برای قضاوت انتخاب كن ، كسانی كه مراجعه فراوان ، آنها را به ستوه نیاورده و برخورد مخالفان با یكدیگر او را خشمناك نسازد ، در اشتباهاتش پافشاری نكند ، و بازگشت به حق پس از آگاهی برای او دشوار نباشد ، طمع را از دل ریشه كن كند ، و در شناخت مطالب با تحقیقی اندك رضایت ندهد، و در شبهات از همه با احتیاطتر عمل كند، و در یافتن دلیل اصرار او از همه بیشتر باشد، و در مراجعه پیاپی شاكیان خسته نشود ، در كشف امور از همه شكیباتر ، و پس از آشكار شدن حقیقت ، در فصل خصومت از همه برنده ‏تر باشد ، كسی كه ستایش فراوان او را فریب ندهد، و چرب زبانی او را منحرف نسازد و چنین كسانی بسیار اندكند.پس از انتخاب قاضی، هر چه بیشتر در قضاوت‏های او بیندیش ، و آنقدر به او ببخش كه نیازهای او بر طرف گردد ، و به مردم نیازمند نباشد ، و از نظر مقام و منزلت آنقدر او را گرامی دار كه نزدیكان تو ، به نفوذ در او طمع نكنند ، تا از توطئه آنان در نزد تو در أمان باشد . در دستوراتی كه دادم نیك بنگر كه همانا این دین در دست بدكاران اسیر گشته بود ، كه با نام دین به هوا پرستی پرداخته ، و دنیای خود را به دست می‏آوردند .

6- هرگز تلاش و رنج كسی را به حساب دیگری نگذاشته و ارزش خدمت او را ناچیز مشمار ، تا شرافت و بزرگی كسی موجب نگردد كه كار كوچكش را بزرگ بشماری ، یا گمنامی كسی باعث شود كه كار بزرگ او را ناچیز بدانی .

7- در امور كارمندانت بیندیش و پس از آزمایش به كارشان بگمار . با میل شخصی و بدون مشورت با دیگران آنان را به كارهای مختلف وادار نكن ، زیرا نوعی ستمگری و خیانت است . كارگزاران دولتی را از میان مردمی با تجربه و با حیا ، از خاندان‏ های پاكیزه و با تقوی ، كه در مسلمانی سابقه درخشانی دارند انتخاب كن ، زیرا اخلاق آنان گرامی ‏تر ، و آبرویشان محفوظ تر ، و طمع و روزی‏ شان كمتر ، و آینده نگری آنان بیشتر است . سپس روزی فراوان بر آنان ارزانی دار ، كه با گرفتن حقوق كافی در اصلاح خود بیشتر می‏كوشند ، و با بی‏ نیازی ، دست به اموال بیت المال نمی‏زنند ، و اتمام حجّتی است بر آنان اگر فرمانت را نپذیرند یا در امانت تو خیانت كنند . سپس رفتار كارگزاران را بررسی كن ، و جاسوسانی راستگو ، و وفا پیشه بر آنان بگمار ، كه مراقبت و بازرسی پنهانی تو از كار آنان ، سبب امانت داری ، و مهربانی با رعیّت خواهد بود . از همكاران نزدیكت سخت مراقبت كن و اگر یكی از آنان دست به خیانت زد ، و گزارش جاسوسان تو هم آن خیانت را تأیید كرد ، به همین مقدار گواهی قناعت كرده او را با تازیانه كیفر كن ، و آنچه از اموال كه در اختیار دارد از او  پس گیر ، سپس او را خوار دار و خیانتكار بشمار و طوق بد نامی به گردنش بیفكن .

http://s9.picofile.com/file/8366530492/malek.jpg

8 - بخشی از وقت خود را به كسانی اختصاص ده كه به تو نیاز دارند ، تا شخصا به امور آنان رسیدگی كنی و در مجلس عمومی با آنان بنشین و در برابر خدایی كه تو را آفریده فروتن باش و سربازان و یاران و نگهبانان خود را از سر راهشان دور كن تا سخنگوی آنان بدون اضطراب در سخن گفتن با تو گفتگو كند ، من از رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم بارها شنیدم كه می‏فرمود:( ملّتی كه حق ناتوانان را از زورمندان ، بی اضطراب و بهانه‏ ای باز نستاند ، رستگار نخواهد شد) پس درشتی و سخنان ناهموار آنان را بر خود هموار كن ، و تنگ خویی و خود بزرگ بینی را از خود دور ساز تا خدا درهای رحمت خود را به روی تو بگشاید ، و تو را پاداش اطاعت ببخشاید ، آنچه به مردم می‏بخشی بر تو گوارا باشد و اگر چیزی را از كسی باز می‏داری با مهربانی و پوزش خواهی همراه کن

9 - مبادا هرگز با خدمت‏هایی كه انجام دادی بر مردم منّت گذاری ، یا آنچه را انجام داده ‏ای بزرگ بشماری ، یا مردم را وعده‏ ای داده ، سپس خلف وعده نمایی . منّت نهادن ، پاداش نیكوكاری را از بین می‏برد و كاری را بزرگ شمردن نور حق را خاموش گرداند ، و خلاف وعده عمل كردن ، خشم خدا و مردم را بر می‏ انگیزاند كه خدای بزرگ فرمود: دشمنی بزرگ نزد خدا آن كه بگویید و عمل نكنید .

10 - همانا زمامداران را خواص و نزدیكانی است كه خود خواه و چپاول گرند و در معاملات انصاف ندارند ، ریشه ستمكاریشان را با بریدن اسباب آن بخشكان و به هیچ كدام از اطرافیان و خویشاوندانت زمین واگذار مكن . به گونه‏ ای با آنان رفتار كن كه قرار دادی به سودشان منعقد نگردد كه به مردم زیان رساند، مانند آبیاری مزارع، یا زراعت مشترك، كه هزینه‏ های آن را بر دیگران تحمیل كنند، در آن صورت سودش برای آنان، و عیب و ننگش در دنیا و آخرت برای تو خواهد ماند . حق را به صاحب حق ، هر كس كه باشد ، نزدیك یا دور ، بپرداز ، و در این كار شكیبا باش ، و این شكیبایی را به حساب خدا بگذار ، گر چه اجرای حق مشكلاتی برای نزدیكانت فراهم آورد ، تحمّل سنگینی آن را به یاد قیامت بر خود هموار ساز و هر گاه رعیّت بر تو بد گمان گردد ، عذر خویش را آشكارا با آنان در میان بگذار و با این كار از بدگمانی نجاتشان ده ، كه این كار ریاضتی برای خود سازی تو ، و مهربانی كردن نسبت به رعیّت است ، و این پوزش خواهی تو آنان را به حق وامی‏دارد .
جهت ملاحظه متن عهد نامه، اینجا کلیک بفرمایید.

برچسب ها: حکومت ، جامعه ، دولت ، عهدنامه مالك اشتر ، امام علی ، عدالت ، مردم ،

نظرات() 
Dear Sir/Madam, It is my great pleasure to invite you to visit: http://selected.ir
coconut oil why
دوشنبه 1398/09/4 17:33
WOW just what I was looking for. Came here by searching for جامعه
plenty of fish dating site
دوشنبه 1398/08/20 00:03
Hi there exceptional website! Does running a blog such as this require a great deal of work?
I have no expertise in programming however I was hoping to start my own blog in the near future.
Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
I understand this is off subject however I just had to ask.
Kudos!
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
coconut oil benefits
شنبه 1398/08/18 09:53
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable info to work
on. You've done an impressive job and our entire community will be thankful to you.
پاسخ حسن : Thank you and good luck
coconut oil
سه شنبه 1398/08/14 04:41
Definitely believe that which you stated. Your favourite reason appeared to be at the web the easiest factor to be aware of.
I say to you, I definitely get annoyed while folks consider issues that
they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the
highest and also defined out the whole thing with
no need side-effects , other folks could take a signal.
Will likely be back to get more. Thanks
پاسخ حسن : Thanks a lot
quest bars cheap http://enterfuntech.tumblr.com
شنبه 1398/07/20 19:25
I believe this is among the such a lot vital information for me.

And i'm happy reading your article. However want to statement on few common issues,
The website taste is ideal, the articles is really excellent
: D. Good job, cheers
پاسخ حسن : Thanks a lot
quest bars cheap
جمعه 1398/07/19 14:39
Whats up are using Wordpress for your site platform? I'm new to
the blog world but I'm trying to get started and set
up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
minecraft games
چهارشنبه 1398/06/27 17:40
I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure whether
this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.
You're wonderful! Thanks!
minecraft games
دوشنبه 1398/06/25 17:29
It's very straightforward to find out any topic on web as
compared to textbooks, as I found this article at this web page.
quest bars cheap
شنبه 1398/06/2 03:58
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to
your site? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from
some of the information you provide here. Please let me know
if this ok with you. Appreciate it!
پاسخ حسن : That is okey
descargar facebook
سه شنبه 1398/05/29 04:27
I will right away grab your rss feed as I can not to find
your e-mail subscription link or e-newsletter service.

Do you've any? Kindly permit me recognize in order that I may just subscribe.
Thanks.
پاسخ حسن : has9ir@yahoo.com
plenty of fish dating site
چهارشنبه 1398/05/23 22:20
It's difficult to find experienced people about this subject, however, you seem like you know what you're talking
about! Thanks
پاسخ حسن : Thanks a lot
plenty of fish dating site
سه شنبه 1398/05/22 17:38
I really like what you guys are up too. This kind of clever work and reporting!
Keep up the great works guys I've incorporated you guys to my own blogroll.
پاسخ حسن : Thanks
produljenje penisa
شنبه 1398/05/19 08:52
Thankfulness to my father who shared with me about this website,
this website is truly remarkable.
pene tamano
جمعه 1398/05/18 03:06
This article is really a pleasant one it helps new net viewers, who
are wishing for blogging.
konto dla młodych
یکشنبه 1398/05/13 10:01
Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
and I was wondering your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to swap strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
plenty of fish dating site
دوشنبه 1398/04/24 16:21
Hi there, I read your blog regularly. Your humoristic style is awesome,
keep it up!
najlepsze konto
یکشنبه 1398/04/23 18:42
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative.
I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
Many people will be benefited from your writing.
Cheers!
پاسخ حسن : Thanks a lot
najlepsze konto firmowe
یکشنبه 1398/04/23 10:13
I simply couldn't leave your site prior to suggesting that I
extremely loved the usual info an individual supply on your guests?

Is going to be again continuously in order
to inspect new posts
konto bankowe dla firm
یکشنبه 1398/04/23 08:02
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the website is also really good.
پاسخ حسن : Thanks
najlepsze konto internetowe
شنبه 1398/04/22 20:00
Hello, i believe that i saw you visited my
website thus i came to return the choose?.I'm trying to in finding things
to improve my site!I guess its adequate to use a few of your ideas!!
پاسخ حسن : Thanks
mkb
پنجشنبه 1398/03/23 23:44
I'm curious to find out what blog platform you happen to
be using? I'm having some small security issues with
my latest blog and I'd like to find something more secure.
Do you have any suggestions?
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
gamefly free trial
چهارشنبه 1398/03/15 11:10
It's actually a great and helpful piece of information. I'm
happy that you just shared this useful information with
us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
gamefly free trial
دوشنبه 1398/03/13 00:13
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this article i
thought i could also make comment due to this brilliant post.
پاسخ حسن : Thanks
gamefly free trial
یکشنبه 1398/03/12 02:39
Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also
make comment due to this good piece of writing.
پاسخ حسن : Thanks
how to get help in windows 10
پنجشنبه 1398/03/9 19:46
Amazing blog! Do you have any suggestions for
aspiring writers? I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.

Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there
that I'm completely confused .. Any recommendations?
Thanks a lot!
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
download minecraft pc
شنبه 1398/02/28 09:06
Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS.
I don't know why I am unable to join it. Is there anyone else getting the same RSS problems?
Anybody who knows the solution will you kindly respond?
Thanx!!
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
minecraft download pc
پنجشنبه 1398/02/19 19:17
I visited multiple websites except the audio feature for audio songs existing at this web page
is really superb.
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
minecraft download for free
چهارشنبه 1398/02/18 05:42
When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are
added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the same comment.
There has to be an easy method you can remove me from that service?
Thanks a lot!
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
gamefly
جمعه 1398/02/13 17:30
Wow! This blog looks just like my old one!
It's on a completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice
of colors!
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
minecraft
یکشنبه 1398/02/1 01:09
Hi everyone, it's my first go to see at this web site, and paragraph is actually
fruitful for me, keep up posting such posts.
پاسخ حسن : http://welinks.ir/extrapage/answer
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic